AK Parti Ankara Bala Belediye Başkan adayı Ahmet Buran kimdir?

AK Parti Ankara Bala Belediye Başkan Adayı Ahmet Buran oldu. Ahmet Buran kimdir, nereli, kaç yaşında, ne iş yapıyor? İşte ayrıntılar;
Bu haber 2019-01-01 19:01:33 eklenmiş ve 299 kez görüntülenmiştir.


Türk akademisyen Ahmet Buran... Ahmet Buran kimdir? İşte Ahmet Buran'ın biyografisi

Elazığ ilinin Keban ilçesine bağlı Aşağıçakmak köyünde dünyaya gelen Ahmet Buran, ilk eğitimini köyünde, orta okul ve lise eğitimini Elazığ'da, Elazığ Orta Okulu, Atatürk Lisesi ve Elazığ Lisesi'nde tamamlamıştır.

1980 senesinde girdiği Fırat Üniversitesi Edebiyat ( Fen-Edebiyat) Fakültesinden 1984senesinde mezun olmuş, aynı senenin Ekim ayında, Fırat Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsünün açtığı yüksek lisans sınavını kazanarak Türk Dili Anabilim Dalında yüksek lisansa başlamıştır.

Bu arada Fırat Üniversitesinde Türkçe derslerini okutmak üzere Üniversite Senatosunca dışarıdan ücretli öğretim elemanı olarak Türkçe bölümünde vazifelendirilmiştir.

Temmuz 1985'de Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde açılan Araştırma Görevliliği sınavını kazanarak 15 Kasım 1985'de Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır.

1984 senesinde başladığı yüksek lisans çalışmasını Keban, Baskil ve Ağın Yöresi Ağızları isimli tezle, 1986 senesinde başladığı doktora çalışmasını ise, Prof. Dr. Tuncer Gülensoy'un yönetiminde hazırladığı Anadolu Ağızlarında İsim Çekim Ekleri adlı tez ile 1989 senesinde tamamlamıştır.

1990 senesi Kasım ayında Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Yrd. Doç. Dr. olarak atanan Buran, 15 Ekim 1992-15 Aralık 1992 tarihleri arasında Burdur ilinde vatani görevini yapmış ve 13 Ekim 1995'de Doçent, 2001 senesinde profesör olmuştur.

1995-1997 yılları arasında F. Ü. Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Başkanlığı; 1995-2003 seneleri arasında Fırat Üniversitesi Dil Eğitim Öğretim ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü; 1997-2000 seneleri arasında, F. Ü. Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü; 2000-2003 seneleri arasında F. Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevlerinde bulunan Prof. Dr. Ahmet BURAN, 2003-2005 seneleri arasında, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde Türkoloji Bölümü Başkanı olarak görev yapmıştır.

12 kitabı bulunan Prof. Dr. Buran, yurt içi ve yurt dışında çok sayıda bilimsel toplantıya katılmış, bildiriler sunmuş, makaleler yayınlamıştır. Yeni Türk Dili Anabilim dalı öğretim üyesi olan Buran, Ağız Araştırmaları(dialektoloji), Eski Anadolu Türkçesi ve Çağdaş Türk Lehçeleri üzerine yaptığı çalışmalar ile tanınmaktadır.

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) üyesi olan Prof. Dr. Buran evli ve iki çocuk babasıdır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Puan Durumu
Buradahabervar
© Copyright 2019 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi